Parę dni temu odebrałam wymarzonego campera i po publikacji pierwszych zdjęć i filmików, dostałam od Was mnóstwo pytań. Postanowiłam więc zebrać te zagadnienia w jedną całość i podzielić się z Wami odpowiedziami. 

1. Gdzie znalazłam samochód?

Auta szukałam na olx i otomoto – to tutaj można znaleźć najwięcej ofert. Starałam się „wyczuć” sprzedającego przed startem i gdy coś mi nie pasowało – po prostu nie dzwoniłam. Od lata ubiegłego roku obserwowałam oferty i zauważyłam, że największy wysyp był z końcem sezonu podróżowego (co jest dość oczywiste) tj. wrzesień/październik.
Ja Kostka znalazłam dość niespodziewanie, gdy ktoś w styczniu zgarnął mi sprzed nosa upatrzonego Forda Transita. Zadzwoniłam do pana Karola, umówiliśmy się na kolejny dzień. Zakochałam się, a gdy przyjechałam parę dni później podpisać umowę, kupiłam drugie auto, które stało na placu – ciut droższe, ale z dużo mniejszym wymaganym wkładem finansowo-pracowym na start.

2. Czy będę w nim fotografować?
Tak, będę tutaj robić sesje na kochaj 😉

3. Co było moją motywacją?
Miłość do drogi. I to, że już sto lat temu postanowiłam sobie, że nie będę podróżować, a żyć w podróży. Kamper to idealne połączenie – mogę być non-stop w świecie i drodze, ale jednocześnie mieć swój kubek, talerzyk, łóżkó i łazienkę. Wyjść do ludzi, ale w razie czego – móc schować się przed światem. 

4. Jak działa prysznic i toaleta chemiczna? Skąd bierze się tam woda?
Prysznic robi się ze słuchawki przy umywalce. Mam bojler na gorącą wodę (ok 10l), także wystarczy, że ją sobie podgrzeję i mogę się kąpać.
W aucie znajdują się dwa okołostulitrowe zbiorniki na wodę: czystą i szarą. Ten na czystą napełniam normalnie z węża, ten z szarą mogę opróżnić w specjalnie do tego wyznaczonych miejscach na parkingach i większych stacjach benzynowych.
W przypadku toalety także mam dwa zbiorniki – na czystą wodę do spłuczki i na nieczytsości. Do obu są specjalne płyny, które pomagają w utrzymaniu porządku. Podobnie jak z szarą wodę – kasetę toalety opróżniam na większych stacjach i parkingach. 

5. Jaki to model?
Fiat Ducato 280/14 z zabudową Dethleffs z 1990 roku.

6. Czy samo prawo jazdy na B wystarczy?
Tak! DMC nie przekracza 3,5 t. 

7. Ile osób pomieści?
Jest zarejestrowny na 6 osób i piątka spokojnie się wyśpi. Oba stoliki składają się tak, by zrobić łóżka – jedynkę i dwójkę. Będę miała pościel i śpiwory dla gości 😉

8. Jak ma się sprawa z parkowaniem?
Nie jest to większy problem, parkować mogę w zasadzie na każdym możliwym parkingu (o ile zmieszczę się tam z wymiarami 2,3x,5,3×3,4 m). Z postojem na dłużej bywa różnie – na niektórych parkingach spanie w kamperze jest zabronione. A, i jeśli chodzi o wymiary, to muszę uważać na niektóre wiadukty – Konstanty jest dość wysoki, ma 3,5 metra długości i nie wszędzie wjadę. Dlatego pobrałam już nawigację dla samochodów ciężarowych, gdzie można wpisać dane i wedle nich wyszukać trasy. 

9. Jakie sprzęty ma na stanie?
Przede wszystkim – wszystkie sprawne! Jest ogrzewanie gazowe, kuchenka i lodówka na gaz, bojler, prysznic, wielki bagażnik dachowy. Mam już zamontowane solary, także jestem niezależna od energii z zewnętrznych źródeł. Do tego dojdzie jeszcze przetwornica, dzięki której będę mogła mieć prąd we wszystkich gniazdkach. 

10. Ile kosztował?
Pytanie, które nurtowało lwią część Was. Zapłaciłam za niego 25 tys złotych (po pierwszym porządnym targowaniu w życiu), 1,5 tys kosztowały solary, 250 zł rejestracja (po raz pierwszy w Polsce – wspominałam, że jestem drugim właścicielem ever?), 500 zł opłata w Urzędzie Skarbowym, 2000 zł ubezpieczenie (witamy młodocianych kierowców), ok 1-2 tys mechanik i założenie przetwornicy. Co razem daje ok 31-32 tys ze wszystkim. Jak na jego stan (igła w zasadzie), wyposażenie (oryginalne i sprawne) i przebieg 96 tys km to naprawdę spoko cena. Po dziś dzień dziękuję za czteromiesięczną pracę w pocie czoła w Norwegii na 1,5 etatu w miejscu wybitnie nie-moim. Dzięki temu mogłam spełnić marzenie. 

Jeśli macie więcej pytań, piszcie śmiało!

A tu – parę zdjęć z urządzania 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s