Moja przygoda z tatuażami rozpoczęła się blisko trzy lata temu. Zaczęło się bez fajerwerków – od…samej chęci posiadania tatuażu. Szukałam motywu, który miałby dla mnie duże znaczenie, chciałam się z nim utożsamić. Nie miałam wówczas jeszcze ukończonych osiemnastu lat, dlatego do tatuatora wybrałam się z Mamą (w dobrym studio artysta nie wytatuuje osoby niepełnoletniej). Po godzinach rozmów, zgodziła się, pod warunkiem, że kolejny zrobię dopiero, gdy wkroczę w dorosłość. Nie wyszło. Do czasu osiemnastki miałam kilkoro nowych. Tak, prawdą jest, że tatuaże uzależniają. Gdy zrobisz jeden, myślisz o kolejnym i kolejnym i kolejnym…

Pierwsze tatuaże (najczęściej) mają coś znaczyć, są odzwierciedleniem charakteru i historii osoby wytatuowanej. Kolejne powstają z chęci ozdobienia swojego ciała, niekiedy – są spontaniczną decyzją, podjętą w momencie, gdy obserwowany tatuator wrzuci nowy świetny flash do wzięcia.

Warto zagłębić się w świat tatuażu w momencie, gdy szukamy czegoś dla siebie. Stylów i artystów jest mnóstwo. Niekiedy lepiej jest poczekać parę miesięcy na termin u kogoś naprawdę znającego się na rzeczy i zapłacić więcej niż pójść do przysłowiowego Janusza i zostać z bublem do końca życia (been there, done that).

Ile kosztuje tatuaż? To zależy: od wielkości wzoru, od doświadczenia tatuującego, od wielkości miasta. Jedna całodzienna sesja to zazwyczaj koszt 1200-1700 zł. W ciągu jednego spotkania można stworzyć naprawdę niemałe dzieło sztuki. Mniejsze tatuaże to loteria – każdy tatuator ceni się inaczej i często cena jest ustalana indywidualnie.

Czy tatuaż boli? Wszystko zależy od tego, czy dana osoba ma wysoki czy niski próg bólu. Dla mnie ból nie jest ogromny, najczęściej decyduję się na długie sesje całodzienne i nie mam problemów z tym, by wytrwać do końca (a wytatuowana jestem od łydek po skronie).

Po tym krótkim – bardzo ogólnikowym – wstępie, przejdę do meritum. Wraz z pomocą dziewczyn z Girl Gangu stworzyłam spis najlepszych polskich tatuatorek (tak, wyłącznie kobiet, jako że osobiście najbardziej cenię sobie ich prace, dla mnie każda z tych artystek ma swój styl, który jest nietuzinkowy). Z podziałem na miasta oraz na b&w i kolor (tutaj mogą być niekiedy delikatne rozmycia – np. gdy ktoś działa głównie w czerni i bieli i niekiedy wrzuci też kolor). Spis nie jest subiektywny. Ale są to naprawdę dziewczyny, które znają się na swojej pracy. Bubli nie uświadczycie. Kolejność losowa.

 

 

Warszawa

B&W

Magdalena Marinkovic
Królink
Sick Rose
Złotko
Skrzyniarz
Horny Pony tatuaże
Aune
Wiki Mouse
Fuki’ink
Gaja Dot Tattoo

kolor

Fran Fatelle Ink 
Martyna Zuza Zua Bogusz
Julia Szewczykowska
Emily’s Moose – Karolina Kubikowska
Falka Art
yadou
Jednorożec Tatuuje

Łódź

B&W

Inne Tattoo

kolor

Joahannah
Monika Ochman
Ewa Sroka

Poznań

B&W

Ciotka Zu

kolor

Darunia
Kika Ink
MISS PANK
MoBo
Jagoda Inktica
Ewa Dobrochna
Dziary U Typiary

Kraków

B&W

Am-Ink
Klaudia Hołda
Myćka
Aleksandra Kołtowska Tattoo

kolor

Karolina Skulska
Kudu Tattoo
Agnieszka Karp

Katowice

B&W

Bianka Szlachta

kolor

Magdalena Bujak
Akvarko gallery
Na Co Ci To
Popiel Tattoo

Bielsko-Biała

kolor

Żuk Żuk
BARVA tattoo&art

Tychy

B&W

Oliwia Daszkiewicz
MRÓ
BLACK LINE

kolor

Magda Tinto

Trójmiasto

kolor

Karolina Wilczewska
Katt Kot Tattoo

Opole

B&W

Iza Marczyk Tattoo

Wrocław

kolor

DŻO LAMA
MISHA
Coxie tattoo
Julia Marczukiewicz
Pliszka
Kwiatkowska Katusza
Aleksandra Wieczorkiewicz Art
Katarzyna Krutak

Lublin

B&W

Black bird dotwork tattoo

kolor

Ola Zyskowska

Ostrów

B&W

Praca na czarno by Hoła

 

A na koniec…że się pochwalę sobą (wybaczcie niską jakość niektórych zdjęć)…

9 Komentarzy

  1. Odlot! W tym roku w końcu zrobiłam tatuaż (swoją drogą u Kudu). Od jakiegoś czasu był to mój ogromny cel 😉 Rodzice do tej pory są źli (zaraz będą trzy miesiące), ale na szczęście nie musiałam ich pytać o zgodę 😉

    Kosmiczne te mrówki! 😮

    Polubienie

  2. Dziękuję bardzo, nie mam pojęcia czym zasłużyłam sobie na to wyróżnienie, nie wiedziałam, że poza Bielskiem ktokolwiek o mnie słyszał. Dziękuję ❤

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s