Mnie na wypady nie trzeba namawiać długo. W zasadzie – to w ogóle nie trzeba mnie na nie namawiać. Gdy pada hasło: jedziemy, ja pytam: kiedy? Tak było i teraz.
– Jadę do Gdańska. Jedziesz?
– No ba! Kiedy?
– Jutro.
– Na jak długo?
– Na jutro.
– No to fru!

I pojechałam. Wzięłam aparat i butelkę wody i poszłam włoczykijować na Starówkę. Pogoda nie sprzyjała długim wojażom, ale dobrze, że przed wyjściem z domu wzięłam mój dwumetrowy żółty szalik, inaczej skończyłabym marnie.

Minęłam parki, Stocznię, a gdy doszłam do Starego Miasta, zgubiłam się jak mała dziewczynka w centrum handlowym przed Gwiazdką.

Kocham naszą poczciwą Polskę za starówki. Wokoło może i jest szaroburo, a budynki przypominają brudne klocki biednych dzieci, ale stare miasta zawsze wzbudzają moją sympatię. Przyciągają do siebie kolorem, przestrzenią, elewacjami… I historią. A to lubię najbardziej: usiąść na ławce i lustrując kamienice, wyobrażać sobie ich dawnych mieszkańców, dzieci biegające po skwerze, kobiety wywieszające pranie, życie toczące się leniwie na klatkach schodowych.

A za oknem po raz kolejny w tym tygodniu uśmiecha się do mnie tęcza. Och, jak pięknie jest.

 

 

 

Jakie jest Wasze ulubione polskie miasto? Dajcie znać w komentarzach, a przy okazji udostępnijcie wpis znajomym i polubcie Życiową na Facebooku.

 

Z.

1 komentarz

  1. W ostatnim czasie odwiedziłem Serock, małe miasto z ładnym rynkiem, (gdy nie jest zastawiony autami). W niedalekiej odległości od rynku jest średniowieczne grodzisko. Jak na dłoni widać początki miasta obok zabudowy z kolejnych wieków. Podróż w czasie.
    Planując wyprawy po innych miastach polecam blog architekta Radosława Gajdy http://www.goodidea.archi. W interesujący sposób opowiada o architekturze, urbanistyce i sztuce. Pozdrawiam.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s